Kuidas valida mikroskoopi?

25.10.2022 0

Mikroskoopide maailm on väga kirju ning valikuga esmakordselt tutvudes võib tekkida mitmeid küsimusi. Erinevad suurendused, valgustus ning lisaseadmed – mida tasub valikut tehes tähele panna?
Anname lühikese ülevaate meil saadaval olevate mikroskoopide olulisematest erinevustest, et igaüks leiaks olenevalt soovidest ja vajadustest kõige sobivama seadme.

Suurenduse võimalused

Mikroskoopide suurenduste idee on lihtne – mida laiem suurendamise vahemik, seda detailsemalt on võimalik peenemat proovimaterjali vaadelda. See aga ei tähenda tingimata, et väiksema suurendusega mikroskoobid halvad oleksid. Neid ei tasu peljata, kuna ka väiksema suurendusega on võimalik üsnagi palju põnevat materjali vaadelda ja uurida. Juba 100x suurendus võimaldab päris täpselt vaadelda 2 mm suurust proovimaterjali. Vaatle näiteks puulehti, soolaterasid või väiksemate putukate üldist ehitust.
Väiksemad mikroskoobid sobivad suurepäraselt noorele ja teadushimulisele lapsele esimeseks uurimisvahendiks.

Laiem suurendamise vahemik toob endaga alati kaasa rohkem võimalusi. 400x suurendusega on võimalik näiteks rakke juba päris selgelt näha. Vaatle loomset või taimset päritolu rakke, juuksekarvu või tiigivett!

Tugeva suurendusega mikroskoop võimaldab täpsemalt vaadelda päris pisikest proovimaterjali. 1000x mikroskoobi all on võimalik näha bakterite, mikroorganismide ja algloomade täpset ehitust ning kindlasti ka väiksemaid rakke. Selline mikroskoop sobib hästi tõsisema huvi korral õppe- ja teadustöö tegemiseks.

Valgustuse tüübid

Mikroskoopi valides võivad segadust tekitada erinevat tüüpi valgustused, kuid neis pole tegelikult midagi keerulist! Kaks peamist valgustuse tüüpi on altpoolt- ehk läbiv valgustus ja pealtpoolt- ehk peegeltatud valgustus.

Läbiva valgustuse puhul asetseb valgusallikas vaadeldava slaidi all ja valgus on suunatud ülespoole. Sellise valgusega on kõige parem vaadelda õhukest ja läbipaistvat proovimaterjali nagu näiteks rakud. Altpoolt valgustus on üldiselt standardne ja kõikidel meil saadaval olevatel mikroskoopidel olemas.

Mitmetel meil saadaval olevatel mikroskoopidel on lisaks altpoolt valgustusele ka pealtpoolt valgustus. Sellisel juhul asub valgusallikas ka proovimaterjali kohal. Ülevalt langev valgus pakub proovide uurimiseks jällegi rohkem võimalusi – see võimaldab vaadelda suurema läbimõõduga proovimaterjali, näiteks putukaid.

Valgusallikaks võib olla kas elektri või patareide jõul töötav lambike või siis peegel, mille abil on võimalik valgust suunata. Osadel mikroskoopidel on võimalik valguse värvust või eredust vastavalt hetkevajadustele reguleerida.

Seadmete lisamine

Kaasaegsed mikroskoobid võimaldavad uurimisprotsessi appi tuua nutitelefoni või arvuti. Sellised võimalused tulevad kasuks, kui soovid uurimistöö käigus teha pilte ja videoid. Nii on võimalik enda põnevaid avastusi mugavalt jäädvustada ning teistega jagada.

Arvutiga ühendatavad ja sisse ehitatud ekraaniga mikroskoobid võimaldavad tuua vaatluse pildi reaalajas suurele ekraanile. Need on ideaalsed mitmekesi koos töötamiseks ja proovide uurimiseks.

Proovimaterjal ja preparaadid

Vaadeldava materjali leidmiseks on kaks võimalust – kas kasutad juba ettevalmistatud proove või valmistad need hoopis ise. Paljudel meil saadaval olevatel komplektidel on mõned ettevalmistatud slaidid kaasas. Põnevaid ja erilisi preparaate on võimalik alati lisaks juurde soetada.

Kui oled valmis iseseisvalt preparaate valmistama, läheb vaja mõningaid tööriistu – kindlasti on tarvis tühje slaide ja klaase. Kasuks tulevad ka pintsetid, mikrolõikur ja pipett.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga